Най-големият диамант в света
В потвърждение на това, което Битълс винаги са знаели, астрономите всъщност намират диамант в небето непосредствено над Австралия. Това действително е най-големият познат диамант във Вселената.
Според американските астрономи от „Harvard-Smithsonian Centre for astrophysics” бялото джудже от съзвездието Centaurus, има ядро широко 3000 км. от кристализирал въглерод или диаманд.
Диамантът тежи 2.27 хиляди трилиона трилиона тона - това е 10 милиарда трилиона трилиона карата или единица последвана от 34 нули. За сравнение най-голямото земно бижу, което е от Британската корона тежи 530 карата.
Това космическо бижу обаче е скрито под слоевете на водородни и хелиеви газове и има диамантено ядро с плътност между 50 и 90 %. ”Той е майката на всички диаманти” казва астрономът Травис Меткалф, който ръководи екип то изследователи изучаващи звездата.


Един час преди изгрева на Слънцето неговата енергия има психическо влияние върху клетките на тялото – обновява тяхната енергия и създава нов импулс за работа у тях. Преди изгрев лъчите, които се пречупват през атмосферата, имат влияние повече върху мозъка. Във време на изгрева лъчите на Слънцето, които идват по права линия, имат влияние върху дихателната система и върху нашата чувствителност. А след обяд, изобщо, слънчевата енергия има малки целебни резултати.

“Вече можем да кажем и официално: Слънцето е сфера.” Това съобщение се появи на сайта на НАСА вечерта на 6 февруари.

Тогава сондите близнаци на американската космическа агенция Stereo-A и Stereo-B направиха снимки от две противоположни точки на звездата. Кадрите бяха изпратени на Земята, а астрономите сглобиха от тях първото триизмерно изображение на Слънцето. Видеоклип от въртенето на звездата може да се види на сайта на агенцията www.nasa.gov.

“За първи път можем да наблюдаваме слънчевата активност в пълното й триизмерно величие - заяви Ангелос Вурлидас от екипа, управляващ сондите близнаци. - Това е велик момент за соларната физика. Двата Stereo разкриха какво представлява в действителност Слънцето - сфера с гореща плазма и сложно преплетени полета.”

Stereo-A и Stereo-B бяха изстреляни през 2006 г. В неделя вечерта космическите сонди застанаха в опозиция - точно на 180 градуса една срещу друга, като всяка наблюдава едното полукълбо на Слънцето. Заедно с космическата лаборатория на НАСА “Солар Дайнамикс” те ще снимат нашата звезда без прекъсване през следващите 8 години.

Телескопите на сондите са настроени на четири дължини на ултрамагнитните вълни. Те следят основни моменти от слънчевата активност като избухвания, бури и магнитни полета. Изхвърлянето на плазма от Слънцето може да предизвика полярни сияния, прекъсвания на радиовръзките и дори проблеми в електромрежите.

На практика сега астрономите могат да обиколят Слънцето и да видят какво става по него, без да напускат своите кабинети. Досега на Земята оставаше скрито, ако на далечната страна на Слънцето се появи активно петно. При завъртане на звездата петното се обръщаше към нашата планета и слънчевите бури изненадваха експертите.

“Това повече няма да се случва - обяснява Бил Муртаг от Центъра за прогнози на космическото време в Колорадо. - Активните области от тъмната страна на Слънцето вече няма да са тайна за нас. Благодарение на сондите близнаци ние вече ще знаем кога ще дойдат слънчевите бури.”

Точните данни на центъра са особено важни за авиокомпаниите, сателитните оператори и др. Експертите на НАСА обещават през следващите дни още по-качествени снимки на Слънцето.